Далеч назад във времето на територията на селото са живели древните траки – и до днес археолозите откриват многобройни техни селища и могилни некрополи. Тук се намира и един от най-големите средновековни некрополи в Северна България – „Латинският” (Русалийски) некропол .

Според местните легенди на територията на днешното село, още преди падането на България под турско робство, е съществувало друго с. Шипково, което е било изцяло опожарено от нашествениците.

Днешното с. Шипково съществува от около 1630 г. 

Първият заселник по тези места бил Дочо Белякът, дошъл от Беломорието и дал началото на най-стария род в селото – Белевци. 

Преданията говорят, че много от площите около селото били обрасли с шипкови храсти и именно затова старите заселници на селото го нарекли по този начин. 

Селото бързо се развива и разраства, а през вековете жителите му се препитават предимно със земеделие, животновъдство, овощарство и занаятчийство.

По време на османската власт в Шипково не е имало турци, което е станало причина в селото постоянно да се заселват хора от близки и по-далечни населени места. 

Селото също няма никакви малцинства.

В миналото тук е било силно развито килимарството и грънчарството.

Кино Кънчев – създател на курорта. Пръв е открил топлата минерална вода в курорта и лечебните ѝ свойства. Започнал е да къпе хора във водата и се е прочул с балнеолечението. 

Оттогава курорта се посещава от граждани на всички краища на България и света. В курорта има паметник на Кино Кънчев.

Източник: Статии за селото