Селото предлага разнообразни възможности за пълноценен отдих и прекарване на свободното време. 

Може би най-характерна и забележителна е неговата прекрасна природа. Тя събира букет от красоти, започващи на юг от дивите и непристъпни каньони на митичната златна река Куманица, приютяваща в долината си изключителното разнообразие на редки и застрашени видове растения и животни, величествени природни феномени като Райчова дупка, Птичата дупка, Водната пещера, Хайдушкото игрило, Кралимаркова дупка и още много …

Над Черни Осъм надничат и мерят снага с големите старопланински върхове, върховете Садината, Чучул, Китката, Здравченец. Веднъж достигнал до техните била, дъха на всеки природолюбител спира, за да даде възможност на погледа за наслада…

Черни Осъм е изходен пунк за хижите ,,Яворов лъка“ и ,,Амбарица.

Малко известен е фактът, че в близост до селото се намират три от най-интересните в културно-историческо отношение храмове в общината. 

Едва на 2 км от селото се издига един от най-големите български манастири -Троянския манастир ,,Успение Богородично“. 

Пак в пределите на селото са Зелениковският манастир, който е лятна резиденция на българския патриарх и прекрасно възстановеният през 2020 г. скит ,,Св. Никола“, където според преданието е гробът на прочутия Хайдут Велко.

В селото има два музейни обекта – Природонаучен музей, който е част от 100-те национални туристически обекта и фото-архивна и етнографска сбирка.

Природонаучният музей в с. Черни Осъм е изключително подходящо за семейна разходка място. Началото на музейната сбирка е поставено през 1965 г. от местния учител по биология Илия Илиев, който заедно със своите ученици започва да събира животински и растителни видове. 

Постепенно колекцията, подредена в коридорите на училището, се разраства и през пролетта на 1976 г. е преместена в нова сграда. От 1 януари 1977 г. сбирката става филиал на Историческия музей в Ловеч, а като самостоятелен музей се оформя през 1992 г. Днес в него са изложени няколко стотин експоната, представящи голямото разнообразие на животинския свят и природните забележителности в Стара планина и близкия Национален парк ,,Централен Балкан“.

От 2000 година в Природонаучен музей – с. Черни Осъм се помещава Информационен център на Национален парк „Централен Балкан”. 

По този начин посетителите имат достъп до информация за същността на Парка и за видовото разнообразие на неговата територия. В центъра се провеждат открити уроци от служители на НП „Централен Балкан” за ученици, мероприятия за отбелязване на дати свързани с опазване на околната среда и др.

Фото-архивната и битова сбирка, създадена от краеведа и любител-фотограф Дочо Нешков и Дочо Дочев, се помещава в старата читалищна сграда и е посветена на 1300 годишнината от създаването на българската държава. 

Чрез изложените в нея предмети и снимкови материали, е направен опит да се представи природното наследство на селото и да се проследи неговото културно – историческото развитие от Възраждането до юбилейната 1981 година.

• Природонаучен музей
• НП „Централен Балкан“

Известни Личности:

• Кирил Кипров (1897 – 1968), основател на дървопреработващия завод „Обнова” – основен поминък на местното население;
• Петко Кънев (1884 – 1907), революционер от ВМОРО;
• Архимандрит хаджи Макарий (1831 – 1906), виден участник в националноосвободителното движение, игумен на Троянския манастир, съратник на В. Левски;
• Дочо Мичев, краевед и родолюбец, автор на „Страници из миналото на Черни Осъм”;
• Дочо Нешков, създател на Фотоархивната и битова сбирка в сградата на старото читалище;
• Радю Минков, алпинист и популяризатор на туризма и планинарството, автор на “Черни Осъм” (1988), от поредицата “Малка туристическа библиотека”;
• Минко Занковски (1949 – 2006), дългогодишен учител, основател и директор на единственото училище за планински водачи в България, дългогодишен председател на читалище „Знание”, заслужил майстор на спорта по алпинизъм.

Източник: Статии за селото