Според устните предания за името на селото то е създадено от баба Микра в средата на XVIII век. 

Според Васил Миков името Микре е типичен гръцки топоним, означаващ „малък“ и вероятно сочещ средновековна история на селището. 

В района на селото вероятно е имало антично тракийско селище, за което се съди по двете тракийски могили на изток и запад от Микре. 

Западната могила е разрушена при направата на микроязовирна стена.

Фамилното име Микренски е образувано от това название (Ст. Илчев, Речник на личните и фамилни имена у българите, София, 1969, с. 332). Село Микрево (1242 жители през 1956 г.) се намира в Благоевградски окръг и спада към община Брежани. Между двете селищни названия има несъмнена връзка — Микрево е образувано от Микре с наставка -ев (-ов). 

Тъкмо този факт подсказва, че названието Микре е по начало лично име. И наистина това наше предположение се потвърждава — в турски документи за феодални владения от 1491 год. при изброяване на жителите на село Карлъково, Зъхненско (Ксантийско, Драмско) са споменати Димо, син на Микре, Михо, син на Микре (Турски извори за българската история, том 2, София, 1966, с. 479, съставили и редактирали М. Тодоров, Б. Недков).

Самото име Микре е от гръцки произход — от прилагателното микрос „малък, мъничък, къс“, употребено за качество на човек и превърнато в лично име. Сравни в български — Мало, Мальо, Малко, Малчо от мали, малък.

Източник: Статии за селото