Интересно за селото
- Начало
- Територия Троян-Априлци-Угърчин
- Лесидрен
- Интересно за селото
Известни промени е претърпяло и името на Лесидрен. Според картата на австрийския учен Карл Пауукер от 17-ти век, селото е отбелязано с наименованието Лискора, а според показанията на Димитър Общи пред турския съд (1872г.), селото се нарича Лесура.
Според стари хора, наименованието на селото произлиза от това, че землището е било силно обрасло с лески и дрян, но според други – носи името на латинския пълководец Леседра, който е минал тук.
По време на турското присъствие през селото е минавала четата на Панайот Хитов (1867г.).През 1871г. в Лесидрен е отсядал Васил Левски. На 28 октомври 1877г. е минал руски отряд под ръководството на полк. Д.И. Орлов.
В местността Боева могила се завързал лют бой с турски аскер и паднали 4 руски войници.
По време на Сръбско-българската война (1885г.) участват много местни войници. В Балканската война (1912 г.)от Лесидрен са изпратени на фронта 120 души. Девет от тях загиват на бойните полета.
В Първата световна война воюват около 350 лесидренци. От тях загиват 93 души. Имената им са изписани на паметника в местността Губе. И така, извървял нелек исторически път, опознал майчините сълзи по своите чеда, радвал се на свободата, но съхранил гордия си балкански дух, чрез съзидателния труд на своите хора, Лесидрен преминава с достойнство в новото време.
Православният храм „Св. Великомъченик Георги Победоносец“ е построен в с.Лесидрен през 1859 г. Ръководител на строежа е бил майстор Божко Станков от Трявна, махала Хитровци.
Църквата е трикорабна постройка с три свода, с притвор, балкон и една полукръгла апсида с две спомагателни ниши в източната страна. Градежът е масивен, здрав, изпълнен от дялани, но не еднакво големи, блокове от характерния за района червен пясъчник.
Камбанарията се състои от четири етажа и е строена около 1943 – 44 г. Долепена е в средата на западната фасада, като трите етажа са тухлени, а последния – дъсчен, който излиза над височината на църквата.
Вътре храмът е украсен частично със стенописи, които са реставрирани изцяло през 2017 г. Стенописната украса е положена 10 години след построяването на църквата от троянския зограф Пенчо х.Найденов, подпомогнат от сина си Христо.
Иконостасът на храма е украсен само с живопис. Хоризонтално се състои от пет декоративни пояса, а във вертикално отношение от единадесет иконни полета. Царските двери са изцяло рисувани.
В църквата има и два целовални иконостаса с икони на Свети Георги и Свети Илия.
Храмът е типичен градеж за тревненските майстори строители от втората половина на 19 век и съхранява уникални художествени произведения, което го прави паметник на културата, и като архитектурен паметник и на изобразителното изкуство от 1975 г.
Източник: Статии за селото