По време на турското владичество землищата на днешното село Каленик  са включени в състава на турското село Каленик* (поради съвпадение на имената-Каленик*). За първи път името Каленик* се споменава в регистър на Никополския санджак от 1479 г., като част от зиамет със 168 християнски домакинства, 2 вдовици, с общ приход 12,437 акчета, владение на Марко Мустафа бей. 

В състава на Каленик влизали 7 махали, отдалечени една от друга, поради особеностите на релефа: Курмазли, Аланлията, Угърчинската, Джам, Дикисан, Дурукли и Сунгурли. Център на Каленик е Джам махала, която е най-голямата по площ с джамия. През вековете на турското владичество християнското население от махалите постепенно е ислямизирано. Според турски документ от 60-те години на 19 век махалите са изцяло мюсюлмански. 

По време на Руско-Турската освободителна война(1877-1878) мюсюлманите напускат Каленик заедно с отстъпващите турски войски. Техните местоживелища са подложени на разграбване и опожаряване.

В опустялото село Каленик през 1878 г. се заселват преселници от габровските и ловешките села, както и от Македония. 

След тях по-късно идват и заселници от Троянско. Заселени са Дикисан (дн. Орляне) и Курмазли (дн. Каленик). 

В периода 1879-1886 г. мюсюлманите се завръщат в Каленик и разпродават имотите си на заселниците (според продавателните записи от този период).

През периода 1878-1883 г. село Каленик e самостоятелна селска община в Дерманска околия, включваща заселените махали Дикисан и Курмазли. 

През периода 1883-1887 г. село Каленик е Каленишко общинско управление към Радювенска община, Ловешко окръжие, включващо махалите Дикисан и Курмазли. От 1887 до 1926 г. Каленик е община в Ловчанска околия, Плевенски окръг, включващо махалите Дикисан и Курмазли. 

От 1926 г. махалата Курмазли се среща под името Каленик, а Каленик и Дикисан се водят съставни села, образуващи една административна община в Ловешка околия, като център на общината е Каленик. Каленик* вече не съществува. Оттогава датират и популярните сред населението имена: Горен Каленик (Дикисан, Орляне) и Долен Каленик (Каленик) или просто Калениците.