Старата носия на жените от селото е била: на главата бели кърпи с „крайци“ (наплатени), на които са забождани през лятото цветя, а през зимата варакосани китки; ризи с шарени широки ръкави; през зимата обличали сукмани, а през лятото – вълненици; червени престилки, препасани с тъкани или обшити с мъниста колани с чапрази. Обували калци, плетени шарени чорапи, навуща и цървули. Различието в носията на младите и стари жени е била китката и новите дрехи.

Мъжете обличали следната носия: на главата поставяли кожен калпак, на младите бил с три дъна, а след войните започнали да носят и каскети; обличали риза (нашита около врата и на маншетите), потури, дълга аба (за празник – къса аба), елеци от шаяк, червен пояс с бели ивици. Обували са цървули, навуща, навити с бели върви или каишки. Дрехите били украсявани с гайтани, фестони и др. Шиели ги мъже – абаджии. Обичаите са били свързани с религиозни национални обреди. Хорото правели с песни, а по-късно с гайда и кавал.

В района на село Голец се намират пещерата Змейка, с дължина 130 m и водопадът Кавука.

Водопад Кавука се намира на северния склон над село Голец. Намира се по поречието на реката между село Голец и Киркова махала. През 2009 година е публикувана и изследвана скална рисунка. намерена на Кавука, която датира от преди 5- 10 хиляди години.

Пещера Змейка е влажна и периодично водна. Общата дължина е 130 метра като се намира на един етаж без разклонения. 

Има около 2 метра денивелация. Общо взето представлява дупка в земята насред гората. Именно това е пораждало много митове и легенди свързани предимно със страховити чудовища от подземния свят. 

Връх Руен се нарича най-високата точка от предбалканската верига южно от селото. Местото е изключително популярна дестинация за посещение от жителите на селото през пролетните месеци.

Малък язовир. Язовира е около 9 декара. Намира се в границите на селото над бившия Стопански двор. До него се достига само по асфалтов път. Язовира е много добре подържан и зарибен, защото през последните 30 години се дава под аренда.

Голям язовир: Язовира е голям около 17 декара. До него може да се достигне с автомобил. Непосредствено до източния вход на селото (от посока Ловеч) има черен път, който отвежда до язовира. Възможно е да се избегне, като се спре на отбивка на главния път до стената на язовира.

Черен път:
Около село Голец има множество останали стари къщи, наричани колиби. Там някога са живели цели семейства близо до къра, където е пасял добитъка. Има и цели обособени махали, като най големите са Уломан, Киркова махала и Пазар дере. Интересно место за посещение , а също добре достъпно и най-близо до селото е Пазар Дере.

В село Голец има няколко стари, чешми с изворна вода. През 2020 беше поета самоинициатива от Станислав Владков Маринов за реставрирането им. За съжаление, той успя да реставрира само две от тях и напусна този свят. Реставрираните чешми са Турската чешма и старата чешма до реката.