Интересно за селото
- Начало
- Територия Самоков
- Ярлово
- Интересно за селото
Името на село Ярлово :
За произхода на името има няколко версии. Според едната името е старославянско, образувано от личното мъжко име Ярло (документирано през XVI в.) или Яро+ло. Самото Яро е запазено в личните имена Ярослав (XI в.), Яромир (XII в.).
Първоначално името е сакрално и с него се обозначава божеството Яровит, който е син на Сварог – богът на огъня.
Други свързват името на селището с турското понятие “ярло олу”, което означава място на припек или пак с турско понятие “яр” – стръмен бряг.
През с. Ярлово преминава традционната колоездачна и скороходна стокилометрова обиколка на планината Витоша, известна още и като „Витоша 100“. Тя води началото си през 70-те години на XX век, когато в календарните планове на тогавашните туристически дружества се появява състезанието „100 километра за 24 часа” – първото наименование на Обиколката.
Днес най-добрите изминават разстоянието бягайки за по-малко от десет часа, по трасето вече се движат и колоездачи, съдии и помощници очакват състезателите на всеки подкрепителен пункт, на финала се събират близки и приятели, които подкрепят любимците си в последните метри, а някои – истински планински машини, изминават разстоянието два пъти – веднъж с колело и после бягайки (състезавайки се в дисциплината „дуатлон”).
Селото е отправен пункт за пешеходни и колоездачни преходи:
Най-известните туристически маршрути са:
• Ярлово – Черни връх – Симеоново
• Ярлово – Черни връх – Драгалевци
Бележити личности от селото:
• Митра Стоева (неизв.) – народна певица, живяла в годините около Освобождението, майка на Достана Стоева;
• Достана Стоева (от рода Левентски) [*1867] – народна певица, изпяла през 1885 г. 168 народни песни, които са публикувани от Кузман Шапкарев;
• Зана Стоилкова (неизв.) – народна певица;
• Андон Лазов Пръндачки [*1888 +1966] – кмет на селото 1932-34 /от Демократическата партия, участва във войните от 1912-18. Награден с кръст За храброст – Ι степен, за проявен героизъм на Румънския фронт през 1916. Единственият, който присъства на погребението на мин.-председателя Александър Малинов през 1938. Председател на дружбата на Общество на кавалерите на ордена за храброст в селото;
• Кирил Стойков Масларски {*1916 +31 януари 2007] – поет и фолклорист. Автор и на „Профсъюзната художествена самодейност“. Син на Стойко Масларски – ученик от първия випуск на Училище по овощарство в гр. Садово – около 1900, развива овощарството в селото, като създава хиляди декари овощни градини.
Народно читалище “Св.Св. Кирил и Методий-1928”;
Библиотека при Народно читалище “Св. св. Кирил и Методий – 1928”;
ОУ „Васил Левски“ :
Средищно и единственото защитено училище в община Самоков. Построено през далечната 1861 г. с дарения и труд от страна на местното население, училището заема важно място в образователната система на района / единственото останало училище по „Палакарията“/.
В него се обучават деца и ученици от селата Поповяне, Ковачевци и Ярлово, които са разпределени в 7 паралелки и една смесена / 5 и 6-годишни/ подготвителна група. В училището се обучават и ученици със специални образователни потребности. Те са на допълнителна подкрепа от ресурсен учител и психолог. Всички деца в района са обхванати. За 99% от учениците българският език не е майчин.
Източник: Статии за селото