Името на село Широки дол:

Името на селото произлиза неговото разположение в широк планински дол, Оградено е отвсякъде от планински ридове и възвишения, които разкриват прекрасна панорамна гледка към Рила планина и величествените ѝ върхове, начело с Мусала.

Името Широки дол за първи път се среща в данъчните регистри за събиране на данък от християни за времето 1477 – 1490 година. Според описа в Широки дол живеят 130 домакинства. Което само по себе си подсказва, че по това време жителите на селото не са никак малко като брой. Като се смятало че едно домакинство не е под 5 членове.

Населението на селото са потомци на преселници от Егейска и Пиринска Македония.

И това село, както и повечето от района се занимавали с рударство и железодобив като в рудодобива било ангажирано цялото население на селото, ето защо някои от рудищата носят имената на родовете, които са плавели там руда – Терзийски, Велчеви, Шаркови, Лобутови, Механджийски.

Селото е отправен пункт за пешеходни маршрути в Плана, която е леснодостъпна и проходима планина. Прекрасните поляни по долината на р. Широкодолка, в съчетание с вековни борови гори са предпочитано място за излети и пикници за жителите и гостите на село.

Широки дол е по-различно от останалите села в Самоковска община, защото тук децата за изрисували различните институции в селото – пощата, читалището, кметството. Те го правят с помощта на френския художник, наричан от широкодолци чичо Фред. Той от няколко години живее в самоковското село и обучава децата на изобразително изкуство. Бакрачева посочи, че с него децата работят по разнообразни проекти и са организирали работилница за мартеници.

Народно читалище „Виделина – 1932“:

Читалището е с над 80-годишна история. Основано е на 7 април 1932 година от учители и общественици от селото. 

През 1966 г. село Широки дол може да се похвали със своя читалищна сграда – със салон, сцена, библиотека и още няколко помещения. За да може днес читалище „Виделина” да е важен фактор от културния живот на селото. 

В читалището има група за народни танци, в която се обучават 20 деца от селото на възраст от 5 до 14 години, към читалището има и два други състава за народни танци. 

Отскоро в селото има и тъпанджийска група, съставена изцяло от момчета. Читалищните групи прославят селото на различни фестивали и празници, както в България, така и в съседните държави.

В читалището са обособили и кът с народни носии и предмети от миналото на българина. Те са събрани от местните жители и доброволци. 

Носиите в този кът са едно от най – старите в община Самоков.
Библиотека при Народно читалище “Виделина – 1932”
Детската градина в село Широки дол е филиал на ДГ”Детелина”, гр. Самоков и има две групи.

Източник: Статии за селото