Доста почитан и с дълбоки традиции е обичаят топене и наричане на пръстените. Споменаваме го с голямо задоволство, защото е запазен на много малко места. С него започва първият ден от всяка Нова година в с. Шипочан. 

Млади момичета се събират и поставят пръстените си в менче с вода. Една от тях ги вади и нарича с пожелания за здраве, късмет и берекет. Подобаващо се отбелязват почти всички празници.

Видни личности от село Шипочан:

• Георги Захов – роден в Шипочане през 1936г. Той завършва Учителския институт в София и работи дълги години като учител по български език и литература в родното си село, където известно време е и директор на училището. Има много публикации в пресата. Изследва с жар и постоянство, съвсем професионално и добросъвестно миналото и характерните особености на хората, техният поминък и природата в околностите на Шипочан, Самоков и региона. Автор е на 12 книги, всички с краеведска тематика, свързана със Самоков.

• Една от книгите на Георги Захов /“Храмът Успение Богородично в Шипочан – огнище на вярата“/ описва историята на църквата „Успение Богородично“- Църквата е завършена окончателно и осветена от Митрополит Авксентий Велешки на 15 август 1852г. На една от стените й има детелина, която е символ на Светата Троица, Възкресението и живота. Строителят е поставил и фигура на чифтокопитно животно с рога, наподобяващо елен. Някои местни жители предполагат, че е поставен по настояване на ктитора Мано Филипов, който искал да изрази преклонението си пред животното. След построяването на черквата в Шипочан, майсторът заболял тежко и починал на 47 г. в „Рилския манастир“. Имало мълва, че самоковският каймаканин наредил на местния ходжа да му направи урочасване и оттам дошло заболяването му.

• „Черквата е най-старата институция в селото, която никога не е затваряла врати за миряните“ – споделя Георги Захов.
• Стенописите са направени след освещаването на храма. Много от сцените са характерни за творчеството на Николай Образописов, Михаил и Христо Илиеви, учениците на Образописов Димитър Христов и Христо Зографски. Зографската работа се отличава с тънък рисунък и одухотвореност на образите, топлота на цветовете и свежест на тоновете – пише Георги Захов.

Източник: Статии за селото