• Легенда за името на село Поповяне:
Най-разпространена си остава легендата за двамата братя, които заселили Ковачевци и Поповяне. 

Но, разбира се, има и други препратки. Христо Семерджиев, като един от първите изследователи на самоковския регион в своя непубликуван ръкопис споменава следното: „Селото било на 3 км. по-нагоре, откъдето е днешното Поповяне, на пътя за Плана. Синът на свещеника, некой си Яне, пръв се преселил от там тук и така се нарекло селото Поповяне. 

• Уникалната и впечатляваща архитектура на бившето училище: 

Според разказите на местните хора, проектът е дело на поповянец, завършил архитектура във Виена, докато парите са осигурени от дарения на селяните на с. Поповяне, независимо от имотното им състояние, с безвъзмезден труд или с пари.

Голямото и масивно училище е построено между 1926-1933 година и е носило името „Царица Йоана”. Характеризирало се е като истински архитектурен паметник и като едно от най-хубавите здания, строено специално за тази цел. Разполагало е с два етажа, партер, класни стаи, канцеларии и складове. 

В един период от време в него са се обучавали над 400 деца, а учителите са били около 16. След 1947 година училището е преименувано на „Димитър Благоев”. Действащо е било до 1977 година, след което е закрито. Процес, който съпътства повечето училища в малките населени места не само в самоковския край. 

Това, което прави силно впечатление е архитектурата на сградата, която е строена специално за училище. Вероятно архитектът от Поповяне е получил образованието си във Виена и оттам е повлиян от модерния за началото на 20 век за проектирането на обществени сгради стил – „виенски сецесион”.

Източник: Статии за селото