Интересно за селото
- Начало
- Територия Самоков
- Доспей
- Интересно за селото
Някога селото се е казвало Влайчево. Имало е и Влайчов самоков. Река Искър – от там, където се вливат Бели и Черни Искър, е била граница на земите между Доспей и Самоков.
Там, в местността „Рудежо”, се е водила последната битка на цар Иван Шишман с турците, в която битка царят е бил посечен и където е паднала капка кръв – са бликнали седем кладенеца. И до ден днешен местността се нарича „Цареви кладенци”.
Според жителите на Доспей и различни историци село Доспей е родно място на Паисий Хилендарски, автор на „История славянобългарска”. Въпреки, че хилендарският монах е една от най-популярните български исторически личности, около неговата биография има множество загадки и противоречия, като родното му място продължава да предизвиква спорове и до днес.
Фактът, че Доспей е родно място на Паисий Хилендарски се потвърждава както от местното предание, записано още от Константин Иречек и Марин Дринов непосредствено след Освобождението, така и от самия Паисий, който в Историята разказва легендата за цар Иван Шишман и е отбелязал, че е от Самоковска епархия, което историците тълкуват като територия, обхващаща всички селища, а не както е основното й значение – църковно административна единица (град), управлявана от архиерей. Освен това езикът на „История славянобългарска” е най-близък със самоковския говор.
За това твърдение има доста аргументи и въпросът все още остава открит.
Там има и паметник в негова чест, а кметството и читалището носят името „Отец Паисий“.
Доспей е родно място и на основоположника на Самоковската иконописна школа Христо Димитров- Доспееца, баща на Димитър и Захари Зограф и дядо на Станислав Доспевски.
Според родовата памет и спомените на потомците на Зографския род – Атанас Доспевски, Христо Зографски, Надежда Гидикова и много други, Христо Димитров е бил племенник на Паисий Хилендарски. В селото има паметник на Паисий.
Много са историческите забележителности на село Доспей.
Една от тях е старата църква „Св.св. Петър и Павел”, построена две години преди Танзимата на Османската империя.
Днес село Доспей е едно от проспериращите села в община Самоков. Изцяло обновено – с канализация и водоснабдяване – то е привлекателно място за селски туризъм и за поклонниците на българските старини и Възраждането на българския народ.
• Читалище „Отец Паисий“ , при него има певческа група за автентичен фолклор, танцова група за народни танци, както и библиотека с 13000 тома.
Източник: Статии за селото