Районът на селото е населен от дълбока древност, потвърждение за това дават и проведените през последните години археологически разкопки при крепостта “Шишманово кале”, на около 2 км югоизточно от Доспей. 

По време на проучванията се установило наличието на т.нар. “подградие”-на (евентуално) антично и късноантично селище и по-късен средновековен град ограден с крепостен зид.

В близост до портите на крепостта “Шишманово кале” е открит и християнски култовия център – комплекс от две раннохристиянски базилики, датирани в IV-VI в.,и принадлежащи към тях стопански сгради- работолници. 

Интерес представлява и откритата същинска средновековна църква, на място известно с фолклорно-книжовния топоним “Петрова църква”.

Наличието на няколко християнски храма от сравнително отдалечени епохи Късната античност и Развитото средновековие, в землището на селцето Доспей и в близост до Самоков, определя значимостта на мястото като религиозен център, и го свързва с възникването на Самоковската митрополия, а защо пък тук да не било и седалището на нейния църковен ръководител?

Късноантичната крепост и селище са били опожарени и разрушени от нахлули през VI – VII в. авари, такава участ сполетяла и други крепости в околността(крепостта “Св.Спас” край Белчин, пернишката крепост “Кракра” и др.).

В основата на всички фолклорни и книжовни разкази за калето е легендата за последните битки на Иван Шишман с турците, за това, че именно тук е гробът на царя. Въпросът за научната достоверност на тези твърдения е открит и дискусионен, но ако за легендарните сведения учените хранят съмнения, то археологическата наука вече е категорична, че “Шишманово кале” е средновековният Самоков – значителен български град от периода ХІІ-ХІV в.

Доспей е родно място и на един друг голям българин-Христо Димитров (ок.1750 — 1819), български иконописец, основоположник на Самоковската художествена школа от времето на българското Възраждане. Баща и учител на Захари Зограф и Димитър Зограф.

В селото има две черкви – действащата „Св. Св. Петър и Павел“ и старата гробищна църква “Успение на Пресвета Богородица”.

Източник: Статии за селото