Няма точни сведения за възникването на селото, но се предполага че започва съществуването си в началото на османския период от българската история. 

Първите сведения за това населено място се откриват в османски регистър от 1576 година. 

Предполага се, че тук се заселват хора след прекарана чумна епидемия. В близост до селото има открити останки от крепост, както и следи от голямо селище. Открити са фрагменти от тухли, керемиди и керамика.

Основен поминък в по-далечното минало, и до средата на 20 в., са били земеделието, животновъдството и дърводобивът, за които тук е имало добри условия. В тях са били ангажирани хора от всички възрасти.

Някога, в по-далечното минало – през 16 век и след това, в селото се произвежда и големи количества въглища и желязна руда. Виднята на Михаил Дяко от селото е произвеждала годишно по 10 нови стволове желязо, за което е плащан данък 300 акчета годишно. Рудниците били разпръснати по околните местности. 

Там се работело само когато имало дъждовна и снежна вода. Тогавашните хора са използвали канали и вирове. Запазени са редица имена на местности, свързани с тази дейност – Турски вир, Найденови руди и др. 

С руда захранвали местната видня и виднята в тогавашното съседно село Калково. Рударството и рудодобивът спират околоОсвобождението. От османскя данъчен регистър се вижда, че още в средата на 16 век в Горни Окол е имало добре развито земеделие. Тук са произвеждани зърно, сено, зеленчуци, имало е кошери, заплащала се е пъдарщина. 

Тогавашните хора са плащали данък и за незасети ниви, и глоби за нанесени вреди на отглежданите култури. Отглеждани са и много овце и едър рогат добитък.

През 1835 година в селото е открито килийно училище. През 1857 година е завършена и църквата „Свети Пророк Илия“.

В село Горни Окол, основано през 1947 е Народно читалище “Искра”. В самото Читалище има запазена богата библиотека. Основен работещ творчески колектив е групата за автентичен фолклор, която изпълнява своите песни и за тях бива награждавана на редица събори и участия с конкурсен характер.

Източник: Статии за селото