Най-голямата природна забележителност в Бели Искър е Национален парк Рила. 

В него е изградена Еко пътека Бели Искър, носеща името на реката, покрай която е изградена. Маршрутът ѝ криволичи в дефилето на река Бели Искър над Самоков, в покрайнините на Национален парк Рила. Оборудвана е с множество дървени мостчета над реката и зони за отдих. 

Името е на едноименната река, около която криволичи по-цялата си дължина. Пътеката е лесно достъпна, а местата за отдих изобилстват. Подходяща е и за малки деца. Пътеката започва малко след края на Бели Искър. Маршрута е затворен и се изминава за не повече от два часа и половина. 

По протежението на пътеката са изградени 7 моста, които пресичат река Бели Искър. Най-дългият от тях е мост №4. 

Тук се срещат характерните за местността ягода, миризлив здравец, бял равнец, мащерка, черна боровинка. С помощта на информационните табели са обозначени растенията, които могат да се видят: балканския зановец, трицветна теменуга, червен омайник, кълбовидна мишовка, исландски лишей, полегнала песъчарка, еленова камбанка и мн. др. 

Тук е домът на скалния орел и дивата котка.

Пътеката започва на 3.9 километра след село Бели Искър, на около 11 километра южно от Самоков. 

Началото на пътеката е на височина от 1215 метра, а най-високата и точка, където е изградена панорамна тераса, е на 1528 метра. Началната точка на маршрута е с ориентировъчни координати: 42.243470, 23.541089.

Пътеката е добре обозначена, а общата ѝ дължина е около 7 километра. 

Маршрутът е изцяло в дефилето на река Бели Искър. Пътеката като цяло е кръгова, като в началото се движи срещу течението на реката, достига до заслон и после започва да се връща по течението.

В ляво от пътеката е изградена панорамна площадка, от която се откриват красиви гледки към реката и отсрещните високи хълмове със страховити каменни сипеи.

Пътеката се обхожда за около 2-3 часа.

Забележителностите в парк Рила са много, но няма по-забележително от дивите животни, които могат да се видят по всяко време в парка. Те са защитени, също както и растенията. Има и защитени видове, записани в Червената книга.

Навсякъде в парка са построени масички с пейки, за да могат туристите да се настанят удобно, също така и специални места за палене на огън, които са отбелязани с маркировка.

• Орловите скали –огромни монолитни скали, които приличат на щит. Казват се така, защото някога там е имало много орли, на цели ята, които с течението на времето – благодарение на човешката намеса, са изчезнали.

• Историческа забележителност е черквата “Успение Богородично”, с. Бели Искър Тя е построена през 1847г. В селото се разказва, че през 1912г в нея се е венчал Пейо Яворов за Лора.
• Пещерата “Каменна колиба”/друга историческа забележителност в селото/ Историята разказва, че в нея Яворов се среща с Яне Сандански за да направят заверата.

Източник: Статии за селото