Проект

Дигитална местна общност – иновация за живи селски райони! Това е твоя Live! Дигитален хъб и мобилно приложение за промотиране на характерни за местните територии и общности ресурси.

Настоящият проект обединява идеите и мотивацията на 4-ри Местни инициативни групи с различна локация в България за популяризиране на селските райони по иновативен начин чрез изграждане на дигитални местни общности, включително създаване на Дигитален хъб и мобилно приложение за промотиране на характерни за местните територии и общности ресурси.

Дигитализацията в 21 век промени живота на местните общности, навлизайки в тяхното ежедневие и всички сектори на развитие. Но дигиталилните инструменти и методи за промотиране на продукти все още не са навлезли ефективно в селските райони като носители на нови икономическите възможности, подобряване качеството на живот и популяризиране на местните ресурси. Все още не се използват като полезен инструмент за промотиране на характерни за местните територии и общности продукти, марки, дейности, забележителности и др. В същото време расте популярността за възраждане на традиционните български ценности, за опознаване на селския бит, ежедневие и култура, които все още се съхраняват в автентичен вид в българските села.

Чрез проекта ще се реализират съвместни дейности на 4 територии, свързани с популяризиране на селските райони чрез създаване на условия за изграждане на дигитални местни общности, Дигитален хъб и мобилно приложение за промотиране на характерни за местните територии и общности ресурси. В проекта е предвидено закупуването на съвременно техническо оборудване за създаване на дигитално съдържание под формата на видеа, снимки, репортажи, филми, клипове и др.

Съдържанието ще бъде популяризирано чрез дигитален хъб и мобилно приложение. Също така са предвидени обучения за различни заинтересовани страни по създаване на успешно дигитално съдържание, промотиране, дигитален маркетинг и др. в полза на селските райони.

Ще бъдат реализирани анализи за нуждите на проекта, промоционални реклами и събития. Важен резултат от проекта ще бъде създаденото дигитално пространство за споделяне и популяризиране на живота в териториите.

Четирите географски района се различават по поминък, но същевременно с това те разполагат с разнообразни дадености, отличаващи ги с характерни за местните територии и общности продукти и забележителности. Селата от териториите на МИГ все още не са притегателна сила и губят постоянно популярност, което ги поставя от години наред в не равнопоставено положение на задълбочаваща се изолация. За да се привлече вниманието на хората от градските центрове, от областните градове, а защо не и от цяла България е необходимо използването на дигитални решения за популяризиране на селските райони. Чрез използването на иновативни подходи, проекта си поставя за цел да извади в публичното пространство и различните комуникационни мрежи стойността на селата, техния капацитет, традиционните селски дейности, да покаже хората от все още живите селски райони. Тенденцията по обезлюдяване на селските райони нараства със застрашителни темпове.

Общо от предварителните проучвания на съответните територии факт са:нисък естествен прираст и застаряващо население; слаби икономически показатели, ниски инвестиции и висока безработица обуславящи засилена миграция; протичащите в демографско отношение процеси – отрицателен естествен прираст, ниска раждаемост, висока смъртност, влошаване на възрастовата структура и оттам и на работната сила.

В България ежедневно всички използват т.нар.социални мрежи и комуникационни канали. В тях рядко присъства информация за селските райони.

Все повече в мрежите чрез т.нар. дигитални продукти се налага в обществото и особено сред младите хора неправилна и лоша субкултура. Почти се е стигнало до подмяна и заличаване на традиционните български ценности, които все още се съхраняват в автентичен вид в българските села. Красотата и жизнеспособността на българските села остава в сянка. С проекта се търси ефективен инструмент и метод за популяризиране и промотиране на ресурсите в селските райони чрез създаване на дигитална местна общност, Дигитален хъб и мобилно приложение за разпространение и налагане в публичното пространство на характерни за местните територии и общности ресурси.

Успешното изпълнение на проекта ще осигури шанс на селските райони да бъдат представени от хората, живеещи и трудещи се там. Четирите МИГ ще осъществят съвместни дейности с принос към устойчивото развитие на своите местните общности и територии, добавяне на стойност. Дейностите по проекта ще спомогнат за постигането на целите на стратегиите на МИГ за ВОМР, както и на ПРСР 2014 – 2020 г. чрез предвидените съвместни обучения, споделяне на опит и въвеждане на иновативни дейности на местно ниво. Създаването на дигитален хъб и мобилно информационно приложение улеснява интеграцията на други аспекти от стратегията за развитие на МИГ.

Важен резултат от проекта ще бъде създаденото дигитално пространство за споделяне и популяризиране на живота и ресурсите в териториите.

Успешното популяризиране и промотиране на дигитални продукти ще осигури добавена стойност към всяка територия.