Проведе се незабравим и пъстър фестивал в Априлци!
Иновативното мероприятие се проведе на 26, 27 и 28 юли в изпълнение на дейности по проект „Дигитална местна общност – иновация за живи селски райони! Това е твоя Live! Дигитален хъб и мобилно приложение за промотиране на характерни за местните територии и общности ресурси.”
Фестивалното събитие се реализира с участието на всички партньори по проекта: Сдружение МИГ – Троян, Априлци, Угърчин /организатор на събитието/, СНЦ „МИГ-Лясковец-Стражица“, СНЦ “МИГ-Белене-Никопол и СНЦ “МИГ-Самоков“.
В рамките на трите фестивални дни, партньорската делегация осъществяваше посетителски турове до физически обекти, дигитализирани по проекта за създаване на Дигиталния хъб – https://smartruraldigital.eu/ и мобилното приложение, които са само част от резултатите на партньорската дейност.
Посетени бяха както много популярни, така и недотам известни обекти от територията на МИГ. Времето никога не беше достатъчно за атракциите, на които е богата територията ни, но които са и недостатъчно популяризирани.
В Троянския манастир „Успение Богородично“ в с. Орешак, радушно ни посрещнаха с екскурзовод, който представи историята на манастира, която датира от 1600 г. /вероятно и по-рано/, когато монаси от Атон идват по нашите земи с чудотворната Икона „Св. Богородица Триръка“ (Троеручица). Разгледахме и наскоро обновения параклис „Голгота“, който е изграден по модела на „Голгота“ в Йерусалим. Разпятието и техниката са изработени в стила на мозайката, характерни за времето на Първото и Второто българско царство.
В Национално изложение на художествените занаяти и изкуствата в с. Орешак участниците във фестивалното шествие се запознаха с традиционни български занаяти, сред които тъкачество, дърворезба, шивачество и други. В една от залите ни презентираха изкуството на троянските майстори.
Участниците във фестивалната делегация бяха изключително приятно изненадани от посещението си в Природонаучният музей в с. Черни Осъм, където по случай Международния ден на рейнджъра – 31-ви юли, домакините от музей, в сътрудничество с Дирекция Национален парк “Централен Балкан” и Национално училище за планински водачи – Черни Осъм, организираха събитие, посветено на тези герои на природата. Богата програма включваше въжена конструкция, катерачна стена, въжен тролей, ориентировъчни игри, забавления и много награди.
След тези незабравими емоции, партньорската делегация потъна в захлас в тайните на атрактивното грънчарско изкуство на Ирина и Ивайло от гр. Априлци – екипа на „Керамик Студио Термодвойка“. Любезните домакини с охота разказваха за над 25-годишнита си страст към занаята, за минали и настоящи трудности, както и за своите планове и амбиции, които като че ли извираха от сърцата им. Предоставиха грънчарското си колело на всеки желаещ да изпробва уменията си и да се докосне до мекотата на глинения материал. „Керамик Студио Термодвойка“ изработват част от рекламните материали по проекта и демонстрираха специално подготвените за посещението ни мостри на артикулите.
Организаторите на фестивалното шествие, МИГ – Троян, Априлци, Угърчин бяха подготвили и друга изненада за партньорската делегация. Автентичния пирограф на занаятчийката Ирина Нанкова ни очакваше, която съвместно с дъщеря си Памела бяха облечени в прекрасните си традиционни български носии от нашия край. Очакваха ни и специално подготвените за целта дървени детайли, върху които партньорите старателно /макар и не дотам сръчно/ изписваха инициалите на местните инициативни групи от своята територия. Ирина е също така един от производителите на част от рекламните материали, които се изработват по проекта и които в най-скоро време ще бъдат факт.
Младият сарач Иван Иванов от гр. Априлци също изненада партньорската делегация със своите разнообразни произведения от естествена кожа. За никой не е тайна, че и този занаят е на изчезване и все по-рядко се намират майстори, които го практикуват. Но тук на територията на МИГ – Троян, Априлци, Угърчин все още имам какво да покажем, да ви изненадаме и дори да ви очароваме.
Семейство Лидия и Стоян Кефирови представиха екологично чистия еликсир – планински мед, който произвеждат от много години и който е биологично сертифициран. Споделиха ни накратко за живота на 140 пчелни семейства, които отглеждат с огромна любов, но и много труд. Техни продукти също са включени в рекламните материали по проекта.
Изключително богата и разнообразна бе и музикално-културната програма в НЧ „СВЕТЛИНА – 1895 г.“, благодарение на малкия, но безкрайно сърцат екип от читалищни деятели. Активно участие взеха музикални и танцови състави от територията на МИГ – Троян, Априлци, Угърчин, от териториите на партньорите по проекта, както и от редица други общини. Бъдете здрави и все така активни и всеотдайни на българския бит и култура!
Изключителен фурор предизвика и подготвената дегустация на традиционни за териториите на партньорите местни ястия. Партньорите и гостите на фестивала бяха изненадани от закачливите табели с наименования на всяко ястие, както и от уникалния и неповторим вкус на традиционните местни храни, който в последните години сякаш позабравихме в динамичното си ежедневие и бърза храна.
Всички физически и дигитални продукти, изготвени по проекта, ще бъдат брандирани с първата по рода си запазена Европейска дигитална марка „Smart Rural Digital“, издадена от СЛУЖБА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ЗА ИНТЕЛЕКТУАЛНА СОБСТВЕНОСТ EUIPO.
„Селските“ територии на местните инициативни групи имат обусловена необходимост от нов подход за популяризиране, за по-широко представяне и сприятеляване с т.нар. „градско“ население. В проекта са предвидени нови решения за промотиране на характерни за местните територии и общности продукти, марки, дейности, забележителности и др. в общините.
Проекта осигурява възможност за безплатно участие на местните общности от над 100 населени места.
Повече информация ще намерите в профилите ни социалните мрежи. СЛЕДВАЙТЕ НИ:
Facebook – https://www.facebook.com/SmartRuralDigital
Instagram – https://www.instagram.com/smart_rural_digital/
Youtube https://www.youtube.com/@SmartRuralDigital
TikTok – https://www.tiktok.com/@smart_rural_digital