Забележителности
- Начало
- Територия Лясковец-Стражица
- Ново Градище
- Забележителности
Късноантична крепост Голям Коклюк се намира в едноименната местност, на 2.72 km източно по права линия от центъра на село Ново градище. Изградена е в източния край на дълъг рид, който се спуска от запад на изток. От североизток е ограничен от пролома на Голяма река, а от югоизток- от ляв неин приток, от северозапад и югозапад- от суходолия. Склоновете от югоизток, североизток и северозапад са много стръмни.
Крепостта Голям Коклюк е най- достъпна от югозапад по билото на рида. Местността е обрасла с гъста гора. Крепостните стени се издигат до 1.5 m височина и се проследяват под насип. Твърдината е с трапецовиден план и заема площ от около 14.8 дка. Максималните размери са около 150 m в посока североизток- югозапад и 180 m в посока северозапад- югоизток. Входът е от югозападната страна, където тя е най- достъпна. Зидовете са градени от полуобработен камък, споен с бял и червен хоросан, и редуващи се тухлени пояси. Обекта е със слаб наклон на североизток.
През Голям Коклюк в посока изток- запад минава късноантичният път, който до тук върви по дефилето на Голяма река. От укреплението Голям Коклюк пътят продължава на северозапад към крепостта “Кале пътека”.
Тракийска, късноантична и средновековна крепост Кале пътека наречена още “Калейолу” се намира на едноименното възвишение на 5.28 km източно по права линия от центъра на град Стражица и на 2.83 km северозападно по права линия от центъра на село Ново градище.
Нарича се така, защото до нея югозападно минава античен и средновековен път, който има продължение през средата на самото укрепление. Цялата отсечка в твърдината е била запазена с дължина около 100 m и широчина 3 m.
Крепост Кале пътека е изградена на хълм със стръмни склонове от всички страни, като от запад и от север са склоновете са отвесни. От запад е ограничен от река Казъл дере, а от север и от изток от река Плуг дере, която северозападно под обекта се влива в Казъл дере. От юг височината се свързва с останалата част от масива чрез дълбока 11 m седловина, която е широка около 20 m и изпълнява функцията на крепостен ров.
Крепостната стена на Кале пътека е била изградена от полуобработен камък за лицата, споен с хоросан. При външното лице е използван червен хоросан и редуващи се тухлени пояси. При вътрешното лице е използван бял хоросан. Крепостните стени се проследяват под насип, широк около 6 m и висок до 2 m.
Максималните размери са 100 m в посока север- юг и около 70 m в посока изток- запад. Затвореното пространство е с площ от около 2.5 дка. Формата е правоъгълна, като крепостните стени следват конфигурацията на терена. Построена е през VI век от император Юстиниан I (527-565 г.).
Укреплението Кале пътека се е снабдявало с вода по глинени тръби от изток, където има естествен водоизточник. Цялата площ във вътрешността е застроена. Има множество иманярски изкопи. Територията в момента е обрасла в гъста гора. Откритата керамика е тракийска, късноантична и българска средновековна.
До Кале пътека от юг идва късноантичния път от крепостта “Голям Коклюк” при Голяма река, който следва посока изток- запад. Югозападно от крепостта Кале пътека той пресича река Казъл дере по мост. Този път се е ползвал до средата на миналия век. Укреплението е служило за охрана на пътя и моста през реката.
Източник: Статии за селото