Нова Върбовка
- Начало
- Територия Лясковец-Стражица
- Нова Върбовка
Нова Върбовка е село в Северна България, област Велико Търново, община Стражица.
На изток са разположени обработваеми площи, а на запад – лозови масиви. Пустеещи земи няма. Селото е благоустроено, с добре развита инфраструктура. Има потенциал да се превърне в курортно селище заради хълмистия терен, на който са разположени почти всички сгради и къщи. Най-привлекателно е през лятото.
Районът на Нова Върбовка е заселен от дълбока древност. В м. Балиново около водоизточниците са открити тракийска могили, сребърна монета на цар Филип I Македонски и оброчна плочка на тракийски конник, която изобразява воин на кон с улов убита сърна. Плочата се съхранява в музея в Горна Оряховица. В м. Елията около р. Каяджик (Лом) са откривани византийски и български сребърни и медни монети.
По данни на краеведа Иван Хр. Караиванов селище е съществувало на мястото на дн. Нова Върбовка. За това свидетелствал фактът, че конакът на османските феодали Нури и Етян бей е построен на място, което местното население е наричало Кулята (дн. Геновски градини).
Легенда за основаването на с. Нова Върбовка, основано 1847 – 48 г.
Селото се намирало в местността „Каяджика“.
Източник: Статии за селото
Инвестиционни предимства
- Наличие на телефонна мрежа;
- Наличие на покритие за мобилни телефони;
- Наличие на кабелна телевизия ;
- Добро състояние на главните пътища в селото;
- Задоволително състояние на ВИК-мрежата;
- Няма замърсяващи предприятия;
- Има възможности за инвестиции в сферата на селското стопанство Зърнопроизводство, Зеленчукопроизводство, Овощарство, Билкарство, Растениевъдство, Животновъдство.
Личности
- Вангел Йорданов (1874 – 1951), македоно-одрински опълченец, 3-та рота на 9-а Велешка дружина, носител на орден „За храброст“ IV степен
- проф. Пею Василев Узунов (1925 – 2006), декан на Медицинския факултет във Висшия медицински институт в София (1983 – 1984) и негов ректор (1985 – 1987); сред създателите на патологоанатомичната школа по диагностика на белодробните заболявания.
- Йордан Станев (1901 – 1984), просветен деец.