Николаево е село в Северна България. То се намира в община Стражица, област Велико Търново.

Николаево отстои на 10 км северно от гр. Стражица, на 39 км североизточно от гр. Долна Оряховица, на 42 км в същата посока от гр. Горна Оряховица и на 50 км североизточно от гр. Велико Търново.

Селото е било българска махала в турското село Юрюклеръ, което преведено на български значело – „буйни коне“ или „табун коне“. Юрюклери е било прекръстено в с. Николаево веднага след Освобождението. в памет на главнокомандующия армията при освобождението на България от османска власт, Великия княз Николай Николаевич (с указ № 56 от 28 март 1885 г.) Основно събитие през Руско-Турската война е „Битката при Чаиркьой“ на 9/21 септември 1877 г. когато след ожесточен бой за командната височина по шосето с. Чаиркьой (Камен) – с. Юруклер (дн. Николаево) Османската армия претърпява тежка загуба от 1500 убити и ранени. Руските загуби са 500 убити и ранени. Загиналите руски войни са погребани в осем братски могили при с. Камен.

В горния рай на селото извира река Черни лом – оттук и името на следващото село по реката с. Лом Черковна или може би обратното – от името на селото реката си е получила името. Другата забележителност на селото е могилата. Тя е почти в средата на селото. Произходът ѝ може би още не е установен, но е ясно, че е изкуствена и е от стари времена. Върхът на могилата представляваше кръгла и равна поляна. Особено атрактивна е и селската чешма, която дори и в най-сухите периоди не променя своя воден дебит и ниска температура.

Източник: Статии за селото

Инвестиционни предимства

  • Наличие на телефонна мрежа;
  • Наличие на покритие за мобилни телефони;
  • Наличие на кабелна телевизия ;
  • Добро състояние на главните пътища в селото;
  • Задоволително състояние на ВИК-мрежата;
  • Няма замърсяващи предприятия;
  • Има възможности за инвестиции в сферата на селското стопанство Зърнопроизводство, Зеленчукопроизводство, Овощарство, Билкарство,  Растениевъдство, Животновъдство.

Личности