Забележителности
- Начало
- Територия Лясковец-Стражица
- Горски Сеновец
- Забележителности
В село Горски Сеновец има:
– действащо читалище „Правда 2010 с. Горски Сеновец“;
– действаща само на големи религиозни празници православна църква „Свети Архангел Михаил“;
– пощенска станция.
– Известни личности: В Горски Сеновец е роден Марко Ангелов (поет) с партизанско име „Камен“, на което е наречено съседното село Камен. Според официалната местна история Марко Ангелов е загинал в бой, а според спомени на хора, назоваващи се очевидци, се е самоубил. Също в селото е живял Ангел Косев (артист, актьор и кмет) когато заел своята длъжност бил убит от партизани при смяната на управлението от царство на Народна Република България управлявана от БКП.
С. Горски Сеновец – селище Корията:
Укрепено селище Корията се е намирала в едноименна местност, на 1.13 km северно по права линия от центъра на село Горски Сеновец. Изградено е на връх с високи и стръмни склонове от всички страни с изключение на североизток, където чрез седловина възвишението се свързва с останалата част от масива. В горната си част склоновете са полегати.
Обектът се издига на 85 m над нивото на река Шипа. Северозападно до него в посока югозапад- североизток е минавал античния път „Никополис ад Иструм“- „Абритус“.
Укрепление Корията е било с U-образна форма, обърната с основата на югозапад, като формата е издължена е в посока югозапад- северозапад. Максималните размери са 176х132 m. Защитната линия е била широка около 7-10 m. Вероятно се е състояла от ров, вал и дървена палисада върху нея.
На най- високата точка навремето е имало изкуствена могила с диаметър в основата от около 30-33 m, която в последствие е унищожена от селскостопанска дейност. Вероятно върху нея е имало наблюдателна кула.
В днешно време теренът на селището се обработва със селскостопанска цел и всички следи от обекта са унищожени. Намерената битова керамика е червена, правена на колело. Възможно е тук да не е имало укрепено селище, а наблюдателен пост с дървено укрепление.
С. Горски Сеновец – селище Могилата
Праисторическо, укрепено селище Могилата се намира на едноименния връх, на 0.63 km югоизточно по права линия от центъра на село Горски Сеновец. Според изследователите от РИМ В. Търново Могилата е от новокаменната и бронзовата епоха- 3700-2750 г. пр.н.е. Височината ѝ е 5 m, а диаметъра в основата е с дължина 80-85 m. Върхът е широк и равен.
От изток и север на времето е била ограничена от река Коджа бунар, която е десен приток на река Шипа, която тече югозападно и западно от Могилата. Обилната вода, прекрасния климат и обширните дъбови гори с много дивеч са привлекли хората в миналото на това място. Множество хора са се заселвали на едно и също място и така се е образувала селищната могила.
Защитната линия вероятно е представлявала ров или няколко рова, а от вътрешната страна е имало ограда от измазан с глина плет, или дървена палисада. По- късно върху нея и до нея от югозапад тук се заселват траките, като тяхното селище продължава да съществува и по време на Римската империя.
В иманярски изкоп върху Могилата освен останки от битова, праисторическа керамика, открихме и парчета бял хоросан, което свидетелства, че върху нея в по- късен етап е имало изградена или кула, или крепост. На върха на Могилата от въздуха се забелязва ограждение с квадратен план с дължина на страната от 35 m.
Източник: Статии за селото