Водно
с.Водно е разположено на 400 м.надморска височина.
Богато разнообразие от животински видове обитава територията на с.Водно. Срещат се : благороден елен, сърни, диви свине, лисици, зайци, соколи, пчелояди, фазани, сови, бухали, сухоземна и блатна костенурка, различни видове тритони, змии (усойница,пепелянка, водни змии), гущери.
Насекомите са представени от почти всички видове срещащи се на територията на България, включително и вписаните в Червената книга на Република България еленов рогач и бръмбър носорог. От пеперудите особено атрактивна е “Малкото нощно пауново око”.
Флората на с.Водно също е много богата. Запазени са естествени гори от видове дъб и бук.
Атрактивната природна среда, известното българско гостоприемство, традиционната българска кухня дават уникална възможност да се усети и навлезе в един свят, който прокарва мостове между времена и култури.
Иглолистни гори и вековни дървета, чист въздух
Възможности за инвестиции в областта на селското стопанство.
Село Водно се намира в средния Предбалкан, около 15 km на юг-югоизток от общинския център град Стражица, 35 km на изток от областния център град Велико Търново и 5 km североизточно от село Сливовица. Разположено е в плитка седловина и по склоновете на запад от нея, на около 2 km северозападно от мястото на вливането на река Карадере в Стара река между селата Чешма и Стара речка и на около 300 m по-високо от това място.
Село Водно е крайна точка на общинския път, който на запад през село Теменуга го свързва с третокласния Републикански път III-4082, водещ на север през Кесарево към Стражица. На около километър преди Водно от този път се отклонява на север общински път (с дължина около 4,5 km, към 2019 г. неподдържан), който води до село Железарци.
Застрояването на селото е рядко и разпръснато покрай няколкото следващи раздвижения релеф ненастлани улици – отклонения от навлизащия в селото асфалтиран – неподдържан към 2012 г., общински път. Надморската височина на пътя при църквата и трафопоста е около 425 m.
Източник: Статии за селото