Дигитален маркетинг
Дигитален маркетинг наричаме комуникирането на продукти и услуги, посредством дигитални технологии, през интернет. Бурното му развитие започва през 90-те години на ХХ-ти век, като коренно променя начина по който компаниите и различните брандове използват методите за маркетиране, a оттам – и самия маркетинг.
С мощното навлизане на технологиите на всяко едно ниво в ежедневието ни през последното десетилетие се разви и начина ни на пазаруване. Все по-често извършваме покупки, правим резервации, изпращаме заявки онлайн. Поради тази причина дигиталните маркетинг кампании стават все по-необходими и все по-ефективни.
Съвременната дигитална маркетинг кампания съчетава в себе си утвърдени комуникационни канали като content marketing, e-mail marketing, маркетинг чрез социалните мрежи, реклами в Google, search engine optimization.
Потребителското поведение в онлайн пространството следва определени, макар и невинаги точно фиксирани модели и последователност. В най-общия случай то е свързано с така наречените потребителска пътека и потребителска фуния. Нека разгледаме поотделно основните параметри при тях.
При потребителската пътека потребителите преминават през няколко основни етапа. Те обхващат цялостното им дигитално изживяване от осведомеността за даден бранд, продукт или услуга, до първоначалното извършване на конверсия (покупка, резервация, заявка) и превръщането им в лоялни клиенти и застъпници за бранда. По-конкретно етапите могат да бъдат:
Осведоменост – на този етап потребителите тепърва научават за даден бранд и/или предлагани от него стоки и услуги. Може да са научили информацията, прочитайки PR статия, попадайки на радио, телевизионна или онлайн реклама, или чувайки препоръка от приятел;
Обмисляне – ако вниманието на потребителите е привлечено на етап осведоменост, след него те може да преминат към обмисляне на евентуална покупка. Именно тук те започват да четат отзиви и ревюта за рекламираните стоки и услуги, затова е важно да сте ги предвидили във вашите сайт и фейсбук страница, както и да са лесно откриваеми. На етапа на обмислянето е подходящо да включите канали от дигиталния маркетинг като имейли, реклами в социалните медии, блог постове, дисплейна Google реклама. Целта на тези канали е да “подпомогнат” обмислянето в посока на реална конверсия.
Покупка – реалната конверсия вече е факт, независимо дали говорим за покупка, конверсия или заявка. Шансовете за такава се повишават значително при добре поддържан сайт, онлайн и офлайн (при нужда и възможност за такъв) магазин, компетентен и отзивчив съпорт екип, който да насочи клиента с полезна информация за продуктите и услугите, от които се интересува.
Ангажиране – Потребителското пътешествие може и да спре веднага след извършване на първата покупка. Освен ако не искате да превърнете новия си клиент в лоялен такъв, който да ви носи приходи дългосрочно. В такъв случай можете да го задържите с подходящи блог публикации, e-mail бюлетин със специални отстъпки и предложения, друг вид лоялни програми, създаване на общности под формата на групи, форуми, членски карти и т.н.
Застъпничество – Ако сте заслужили доверието на лоялните си клиенти до степен те по собствена воля да харесват и да се ангажират активно със социалните ви бизнес профили (Facebook Instagram), да ви препоръчват на приятели, то сте си спечелили “застъпници за бранда”. Подобно застъпничество е изключително ценно и колкото по-умело и професионално преведете потребителите си през предходните етапи от потребителската пътека, толкова по-силна е вероятността да го получите.
Маркетингът в дигиталната ера използва няколко основни канали, чрез които да комуникира с аудиторията. Задача на маркетолога е да прецени на кои от тях и в каква последователност и комбинации да заложи, за да постигне целите си. Тези канали са:
Content marketing. Тази форма на маркетинг е фокусирана върху създаването, публикуването и разпространението на съдържание за определена аудитория онлайн. Той се използва от различни бизнеси, за да повишава популярността на даден бранд, стока или услуга, да увеличава потребителската база, да стимулира онлайн продажбите и т.н.
E-mail marketing. Това е процесът на изпращане на съобщение с комерсиално (търговско) послание до група от хора, посредством електронна поща. Може би един от най-добре развитите аспекти на дигиталния маркетинг, тъй като корените му могат да се проследят до зората на интернет за масовия потребител. Най-голямата предимство на email маркетингът е възможността за директна комуникация с отделния клиент.
Social Media Marketing. Социалните платформи усетиха своята скрита сила и вече предлагат редица инструменти и услуги, достъпни за бизнес клиенти, чрез които те бързо и лесно да открият аудитория за своя бранд, продукт или услуга, да изследват кампаниите си и резултатите от вложените средства. Освен това чрез социалните мрежи потребителите могат да влязат в един по-непосредствен контакт с вас, който да е личен или публичен.
Google Ads. Различните формати за рекламиране на брандове, продукти и услуги в Google са още един начин за бизнесите да достигнат до своите клиенти. В зависимост от целите на рекламните си кампании те могат да използват дисплейни, видео, search реклами и др.
Search Engine Optimization (SEO). Search Engine Optimization (SEO) наричаме процеса по повишаване на качеството и количеството на трафика на даден уебсайт. Целта е да се подобри видимостта му за потребителите, които използват търсачките, за да получат информация, да направят проучване или като естествен рефлекс от микромомент. SEO акцентира върху подобряването на неплатените резултати, известни още като „натурален“ или „органичен“ трафик.
Маркетингът чрез съдържание използва различни формати, чрез които да достигне до аудиторията, намираща се на определен етап от потребителската пътека или фуния. Тези формати могат да бъдат:
Текстово съдържание. То обхваща както по-кратки форми като слогани, рекламни послания, копита за search и social media реклами, така и по-дълги под формата на статии, наръчници, а дори и цели електронни книги.
Визуално съдържание. Не всичко може да се разкаже с думи, а там, където думите са безсилни, на помощ идват снимките и видео форматите. В забързаното ежедневие, сериозна част от потребителите предпочитат да набавят информацията си именно визуално. Затова е важно снимките и видеата да показват максимално ясно посланието, което желаете да им предадете.
Комбинация от визуално текстово съдържание. Такава може да бъде както отделната страница от даден сайт, така и лендинг страниците, интерактивните електронни книги, инфографиките и т.н.
Когато се планират content marketing стратегии като част от цялостния дигитален маркетинг микс, е много важно изходната точка винаги да бъдат бизнес целите на компанията. Те трябва да бъдат ясно измерими, за да може в последствие да се провери ефективността от приложените формати съдържание. Спрямо това на какъв етап от потребителската фуния се намираме можем да преценим какъв тип съдържание е най-удачно да използваме.
Когато чуете за маркетинг в социалните медии, вероятно най-бързите ви асоциации са свързани с Facebook. Това съвсем не е случайно, предвид това, че тази мрежа все още държи първенството по популярност в България. Стабилните си позиции затвърждава и Instagram, който също предлага интересни маркетингови решения. Благодарение на социалните мрежи, можете да ангажирате аудиторията си и да общувате интерактивно с нея като:
Създавате атрактивно органично съдържание. В зависимост от целите, които си поставяте с него, то може да предизвика дискусии (коментари) и/или споделяния на постовете ви. По този начин ангажирате аудиторията си както с профилите си в социалните медии, така и с продуктите и линковете, които промотирате чрез него.
Създавате рекламни кампании и отделни реклами. Съобразявате ги с това какво и на кого рекламирате и така ефективно придвижвате клиентите си през потребителските пътеки и фунии.
Създавате сторита, инициирате live video включвания, както и други формати, които повишават интереса на аудиторията към бранда ви и стоките и услугите, които предлагате.
Рекламирането в Google също е неделима част от стратегиите в дигиталния маркетинг. Не са малко дискусиите дали да се спрем на него или на рекламите в социалните мрежи. Истината е, че адекватното прилагане и на двете, съвместно с останалите комуникационни канали, дава най-добри резултати. Тук също имате немалко възможности, като например:
Search реклами. Виждате ги в най-горната и най-долната част на страниците с резултати в търсачките, когато направите заявка за търсене. В повечето случаи са насочени към онази част от потребителите, които вече обмислят да направят конверсия (покупка, резервация, заявка) и се намират в края на MOFU или на прага на BOFU етапа от потребителската фуния;
Display реклами. Дисплейната мрежа, с която разполага Google ви позволява да позиционирате рекламите си на страниците на сайтове, които ваши потенциални клиенти, проявили интерес към продуктите и услугите ви, посещават. Този формат е много подходящ за изграждане на ефективни ремаркетинг кампании.
Youtube реклами. Подходящи за по-широка аудитория, пред която да презентирате бранда си, сайта си, както и да експериментирате с по-конкретни рекламни послания и да наблюдавате ефекта от тях.
Източник: Статии и информационни материали за Дигиталния маркетинг