В селото има мандра. През 2003 година бе закрит Домът за възрастни с психични разстройства който осигуряваше 65 работни места.

В околността на Драгаш войвода се намират цели три защитени местности, където можете да се запознаете с невероятната природа на този район, обединени в Природен парк “Персина” – “Персински блата” (създаден, за да съхранява колонията от водоплаващи птици с международно значение); Защитените местности “Остров Милка” и “Остров Китка”, който са обявени, за да запазят заливните гори от бяла бреза и топола, в които гнездят няколко двойки морски орли; също така Защитена местност “Кайкуша”, която е остатък от простиращата се преди години в Свищовско-Беленската низина влажна зона.

Плажът на село Драгаш войвода е разположен на около три километра от него, на брега на река Дунав. Той е сравнително голям, покрит с хубав пясък и се намира в участък, където дъното е полегато, а течението не е особено силно и позволява да плувате. Разбира се, трябва да бъдете пределно предпазливи, тъй като плажът е неохраняем и това може да доведе до неприятни инциденти.

От селото до плажа води черен път и няма изградена инфраструктура. Но това е добре дошло за всички, които не са претенциозни, защото на дунавския бряг край селото можете да разпънете палатката си, да се отпуснете и да релаксирате в продължение на няколко дни или дори седмици, оставайки насаме със себе си и мислите, близките или приятелите си.

Същевременно селото може да ви предложи всички необходими продукти, тъй като има универсални магазини, а имате възможност и да седнете в някое от местните заведения, за да хапнете и да се позабавлявате в хубава компания. Хората са приятни и гостоприемни, с радост ще ви нагостят с някой от местните специалитети, ще ви разкажат за легендите и миналото на селото или дори ще ви предложат подслон срещу символична сума.

Селото е известно с кухнята си, типично вкусна за Централна Северна България, готвят се :
– Триеница (домашна юфка с месо);
– Прясол (влашко ястие от печени чушки, домати и патладжан с чесън и печена риба);
– Мазница и бърканица (вид тутманик);
– Лукми (вид бухти;
– Качамак;
– Смесена туршия /пупиреница/ (приготвя се от различни зеленчуци и плодове).
Запазили са своя чар православна църква “Св.Параскева”. В народно читалище “Просвета 1927” се извършва самодейната дейност на селото. В него се подготвят и организират мероприятията за по-важните празници на селото. Поддържа се библиотека.

Функционират Целодневна детска градина „ Слънце и основно училище „През периода 1948 – 50 г. се построява ново училище, което през 1964 г. се разширява – 17 класни и помощни стаи. Следва строителството на фурна, административна сграда, която през 1979 година се преустрои в детска градина. Завършена е и новата административно-търговска сграда, читалище и лятно кино.

Източник: Статии за селото